Ali Eren

İbâdete koşuşmakta güzel yarış haberleri…

“Namazla Diriliş” konferansları hızla yol almakta. Geçen sene birkaç gayretli arkadaşımızın başlattığı bu hayırlı faaliyet, Mirac Gecesi’nden önceki gün bir toplantıyla basına da tanıtılmıştı. Bu şekilde duyurulunca milletimiz buna tahminlerin üzerinde ilgi ve alâka gösterdi. Trakyasıyla Anadolusuyla, Türkiye’nin birçok yerlerinden “Namazla Diriliş konferansını bizde de verin” davetleri yağmaya başladı, hâlâ da devam ediyor.

Meğer millet böyle konuşmalara susamış. Salonlar kadın-erkek, genç ihtiyar, büyük-küçük her kesimden insanlarla dolup taşıyor. Bendeniz, Pazartesi günü Cemal Vanlıoğlu hoca ile beraber Balıkesir/Sındırgı’daydık. İsminin önüne Balıkesir yazmasam, bazı okuyucularımız belki Sındırgı’nın nereye bağlı olduğunu bile hatırlayamayacaklar… Bakın 10-12 bin nüfuslu bu küçük kazamızda namaz konuşmasına alâka nasıldı…

Nasıl olduğunu söylemeden önce bir hatırlatma yapayım. Şimdiye kadarki “Namazla Diriliş” konferanslarının en kalabalığı  İsparta’da  gerçekleşmişti. Tahmînî dinleyici sayısı 7500- 8000 kişi idi. Sevgili İspartalıların namaz konuşmasına böyle bir teveccüh göstermeleri ne kadar güzeldi…

Güzeldi de başka bir güzellik, dinleyici sayısı olarak değil ama ilgi ve alâka olarak bu güzelliği geçti:

İnternete baktım, İsparta’nın nüfusu 170.000 gösteriliyor. Her on İspartalıdan biri namaz konferansına gelse dinleyici sayısı 17. 000 olmalıydı. Tahmînî 8.000 dinleyici olduğuna göre, nüfusun % 4 veya 5’i oradaymış.

Sındırgı’daki namaz konferansı ise şimdi sinema olarak kullanılmayan eski bir sinemada oldu. Konuşma saatinden önce yeri görmek için gittik. Büyükçe bir yer. Kaç kişilik olduğunu merak ettim. Saydık 1200 kolduk var. İlçe küçük, sinema büyük. “Burayı doldurabilecek misiniz?” dedim. “Dolar hocam, dolar” dediler.

Vakit gelince tekrar gittiğimizde gördük ki, oturacak yer kalmadıktan başka, duvar dipleri de dinleyiciyle dolmuş. Ayaktakiler dâhil 3 saat boyunca namaz konuşmasını dinlediler. İsteselerdi gidebilirlerdi, giden olmadı…

Son sayımda ilçe nüfusu 10.000 civarında imiş. Şimdi 12.000’e yaklaştığını söylediler. Nüfusun % 10’u gelmiş olsaydı, dinleyici sayısı 1200 olurdu. Oysa zaten 1200 vardı. 100-150 kişi de ayaktaydı. Demek ki, Sındırgılıların en az % 11’i namaz konferansına gelmiş. Bu alâka elbette yüreğimize su serpti.

Konuşmayı tertip eden, Diyanet-Sen temsilciliği. Başında da Ramazan Yarışlı Hoca var. Yardımcısı Ergin Mutlu. Gayretli Sındırgı Müftüsü Muammer KAVŞAK, ilçenin gelecek vadeden dinamik vâizi İmran Çelik, Samimi Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, resmî devâirden dâire başkanları  hep oradaydılar. Kaymakam bey bir mazeretinden dolayı katılamamış ama toplantıya çiçek göndermek sûretiyle kalbî alâkasını göstermişti.

Bu faaliyetin zaten içinde olan bütün câmi görevlileri  de konferanstaydı. İlçe dışında olan İmam- hatip okulu müdürü, arkadaşları ve yurt vazifelileri de konuşmanın sonunda yetiştiler. Müftülükten sayın Hüseyin Kaymaz ve bizi Bandırma’da karşılayan Hüseyin Bilal ve Şakir Yılmaz hocalarımızı de burada anmak istiyorum..

Değerli okuyucular, bu bir yarıştır. Hayırda yarış, hayırlı bir yarış… Mukaddes kitabımız, “Rabbinizin affına ve cennete koşuşun” buyurarak hayırda yarışmaya hem teşvik hem emrediyor.

Meâlini arzettiğim âyetteki “Ve sâriû” emri cemi’ olup binâsı müşâreket içindir. Yani “Affa ve cennete doğru koşun” değil “Koşuşun/yarışın/birbirinizi geçmeye çalışın” demektir. Yani hayırda yarışa teşvik var…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu