Ali Eren

Bir ilahiyat profesörüne sorular

Sayın Mustafa Öztürk, son sıralarda tv konuşmalarıyla dikkatimi çeken bir kimse. Sebebi de Sayın Profesör’ün Kıssaların Dili isimli eserindeki İslam inanç ve itikadına uymayan cümlelerinden haberdar edilmem. O ifadeleri okuduktan sonra kendisini ayrı bir dikkatle dinledim

Bazı dostlar, bahsettiğim cümleleri sahife numarası da vererek bana göndermişler. Bizim aracılığımızla Sayın Yazar’dan o cümlelerin cevabını istiyorlar.

Biz de aracılık vazifemizi yapmak için, o cümleleri yazıp cevaplarını Sayın Profesörden sormak istedik.  Madde madde yazalım.

1- Sayın Öztürk şu cümleler size mi ait:

“Musanın döneminde ise Tanrı Yahova, İsrailoğullarını içinde bal ve süt akan bir ülkeye yerleştirmek için sanki özel bir gayret sarf etmiştir. Bu süreçte savaş ve kan dökmeye tutkunluk, acımasızlık ve davranışlarında süreklilik gibi sıfatlarla temayüz eden Tanrı, kimi zaman da kendisiyle çelişmiştir. Diğer taraftan İsrailoğulları’na münhasır sözleşmeler (imsak) yapmış ve onlarla senli-benli denilecek bir ilişki kurmuştur.”

Sayın Öztürk, bu cümleler sizin Kıssaların Dili kitabınızdan mı?

2- Sayın Öztürk şu cümleler size mi ait:

“Öte yandan Tanrı, İsrailoğullarını en azından belli bir dönemde cümle âleme üstün kılmış ve bu seçkin halkını Mısır’dan çıkarmak uğruna hemen her türlü şiddete başvurmuştur.”

Sayın Öztürk, bu cümleler sizin Kıssaların Dili kitabınızdan mı?

3- Sayın Öztürk şu cümleler size mi ait:

“Lakin Allah’ın Mekke döneminde diğer tanrılarla didişmeye pek niyeti yoktu ve bu yüzden elçisine, “Sizin dininiz / inancınız size, benim dinim / inancım bana” demesini tembihliyor böylece konjonktüre uygun konuşuyordu.”

Sayın Öztürk, bu cümleler sizin Kıssaların Dili kitabınızdan mı?

4- Sayın Öztürk şu cümleler size mi ait:

“Hulasa kendini “âlemlerin rabbi” olarak tanıtan Allah gerektiğinde sosyal çevreyi dönüştürme aracı olarak, gerektiğinde de temel sosyal fikirlerin önemini gösterme aracı olarak şiddete başvurmaktan kaçınmadı.”

Sayın Öztürk, bu cümleler sizin Kıssaların Dili kitabınızdan mı?

5- Sayın Öztürk şu cümleler size mi ait:

“…Aslında bu tür mucizelerin Hz. Muhammed’in devrindeki kâfirlerden bir kısmını da yola getireceğinde kuşku bulunmamasına rağmen, Allah her nedense bu konuda eskiden olduğu gibi cömert davranmamıştır.”

Sayın Öztürk, bu cümleler sizin Kıssaların Dili kitabınızdan mı?

6- Sayın Öztürk şu cümleler size mi ait:

“…bize öyle geliyor ki, Müslümanların bilhassa Hıristiyanlar ile polemiklerinde Hz. Muhammed’in en azından mucize konusunda Hz. İsa’dan aşağı kalır bir yanı olmadığı fikrine mesnet kılmak için uydurulmuştur.

Evet Hz. Muhammed’e nispet edilen hissî mucizeler büsbütün uydurmadır.”

Sayın Öztürk, bu cümleler sizin Kıssaların Dili kitabınızdan mı?

Sayın Öztürk!

Sütuna sığmadığı için alamadığımız, İslam inancına da sığmayan başka ifadeler de var. Ancak, bu ifadeler eserinizde bulunur da başka eserlerden iktibas etmiş olabilirsiniz. Bu normaldir. Ancak bu konları sizin nasıl değerlendirdiğiniz önemli.

Sayın Öztürk! Bu sütun, sütunun kapasitesini aşmayacak sizden gelecek bir tavzihe açıktır.

Sayın Öztürk! Kendinize, “Kur’an’ı Kerim’i yere fırlattı” iftirası yapılmasından şikâyetçisiniz.

Zira bir Müslüman böyle şen’î bir fiil işlemez. Onun için hakkınızda böyle bir şey söylenmesine üzülmekte ve feveran etmekte haklısınız. Biliyoruz ki, bu fiil Kur’an-ı Kerim’e hakarettir ve mücâsiri imandan çıkar…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu