Anasayfa SliderAnasayfa YazılarArşivSON EKLENENLERson-eklenenler

RESÛL-İ EKREM EFENDİMİZ (S.A.V)’İN MUHABBETİNİ NASIL KAZANABİLİRİZ?

Bu sorunun cevâbı, Peygamber Efendimizin şu özlü sözünde gizlidir :

“Hediyeleşiniz ki birbirinizi sevesiniz.”

İki kelimelik bu hadîs-i şerîf, anlayabilene çok şey söyler. Biz şimdilik yukarıdaki sorumuza cevap olacak kadarı ile yetinelim.

Bir kimsenin sevgisini kazanmanın yolu, o kimseye iyilik yapmakdan geçer. İyilikler de çeşit çeşitdir. En makbûl olan iyilikler, karşılıksız yapılanlardır. “Hediye” kelimesi,”هَدْي Hedy” kökünden gelir, “Hedy” ise Allah rızâsı için fedâ edilen kurbân demekdir. Nasıl ki kurbân Allah rızâsı için yapılan bir fedâkârlık ise, hediye de karşılıksız verilir. Bu fedâkârlık da hediyeyi alan kişinin kalbinin veren kişiye gayr-ı ihtiyârî olarak meyletmesine yani o kişiye muhabbet duymasına sebeb olur. Hediyeler ne kadar çoğalırsa muhabbet de o kadar artar zîrâ insanın fıtratı böyledir.

Gelelim sorunun cevâbına…Eğer Resûl-i Ekrem Efendimizin muhabbetini celbetmek istiyorsak O’na gücümüzün yettiği kadar hediyeler gönderelim. Peki O’na nasıl hediye gönderebiliriz?…

O’na bol bol salât u selâm okuyarak, O’nun şânını tebcîl eden na’t-ı şerîfleri, medhiyyeleri, ilâhileri, kasîdeleri, mevlid-i şerîfleri, hayâtını anlatan eserleri okuyarak, okutturarak, dinleyerek…O’nun getirdiği yüce kitâbımız Kur`ân-ı Kerîm’i ve kitâbullahın şerhi mâhiyyetindeki mübârek hadîs-i şerîflerini okuyarak, okumakla da kalmayıp hayâtımıza tatbîk ederek…O’nun izinden giderek, sünnet-i seniyyesine elimizden geldiği kadar ittibâ ederek…İşte bütün bunları ihlâs ile yaparsak, Resûl-i Ekrem Efendimizin hoşuna gidecek hediyeler göndermiş oluruz ki O da bizi sever. Bilmiş olunuz ki, O kimi severse, o kimse iki cihâna sultân olur.

http://defter-i-ussak.blogspot.com.tr/…/resul-i-ekrem-efend…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu