Anasayfa SliderAnasayfa YazılarArşivSON EKLENENLERson-eklenenler

HAYRETTİN KARAMAN BU BEYANLARDAN RÜCU EDİP KAMUOYUNA İLAN ETMİŞ MİDİR?

“Müslümanların Çoğu; Peygamberin, bütün dîn sâliklerini İslâm’a çağırdığına inanırlar.” (Hayrettin Karaman, Polemik Değil Diyalog. s. 35)

“Peygamberimiz, ‘Yahûdîler mutlaka Müslüman olsun!’ demiyor, ‘Hıristiyanlar mutlaka Müslüman olsun!’ demiyor.’ ‘Diyaloğun hedefi, tek bir dîne varmak, dînleri teke indirgemek olmamalı.” (Hayrettin Karaman, a.g.e. s. 36)

“Sahâbe-i Kirâm’ın ve ecdâdımızın yüzyıllar boyu ne için cihâd ettikleri düşünülmeden ‘Bütün insanların Müslüman olmaları; dînin, Kur’ân’ın hedefi değildir.’ (Hayrettin Karaman, Polemik Değil Diyalog, s. 41)

“Kur’ân-ı Kerîm’de ehl-i kitabla ilgili devamlı vurgulanan şey; Allah’a îmân, âhirete îmân ve amel-i sâlihtir.’ ‘Burada ‘Peygambere îmân edin’ demiyor.” “…Kim Allah’a ve âhiret gününe (hakikaten) îmân edip sâlih amel işlerse, artık kendilerine bir korku yoktur ve onlar mahzûn olmazlar.” (Mâide s. 69) (Hayrettin Karaman, Polemik Değil Diyalog 37 , Diyanet Kuran Yolu Tefsiri Bakara 62’de de aynı ifade mevcud )
……………………….
Evet bu beyanlarından rucu ettiğine dair bir ifade ben duymadım. Malesef Dinler Arası Diyalog’un taşeronları bugün ya taltif, ya terfi ediliyor…

MESUT ÖZBİLİR HOCA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu