Ali Eren

Hadis Üzerinden Rotaryenlere Övgü

Hürriyet’ten Ahmet Hakan, 2008’deki “Konuş ilkesiz adam” başlıklı yazısında, Vakit Gazetesi’ni, “Abdüllatif Şener’in Rotaryenlerden ödül aldığını” haber yaptığı halde, Başbakan Erdoğan’ın rotaryenlerle ilgili haberini görmezden gelmekle suçluyordu.

Halbuki Vakit, Erdoğan ve Arınç’ın rotaryen toplantısına katıldıklarını haber yapmıştı.

Nitekim, “Şerefsize bir kupürle cevap” başlığı ile, 18 Mayıs 2003’te yayınladığı o haberi hatırlatarak Ahmet Hakan’a cevap verdi.

Bu günlerde Melih Gökçek-Bülent Arınç polemiği gündemde. Bahsettiğim haberde Bülent Arınç’tan da bahsediliyor.

Gündeme uygunluğu sebebiyle, Vakit’in 18 Mayıs 2003 tarihli o haberini sütuna sığacak şekilde kısaltarak verelim. Haber şöyle:

ROTARYENLER MUTLU OLDU

Rotaryenler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın toplantılarına katılmasından büyük bir memnuniyet duydular.

Rotary Kulübü’nün Antalya Kemer’de gerçekleştirilen 2002-2003 toplantısı dün de sürdü. 2430. Bölge Guvernörü O. Müfit Metin, muhabirimize toplantıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Metin, “Tayyip Bey’in ve Sayın Arınç’ın, toplantımıza katılmaları fevkalade iyi oldu” dedi.

İSTEĞİN KARŞILIĞI MI?

…Metin, Erdoğan ve Arınç’ın davetlerini kabul etmesinin, söz konusu desteğin karşılığı olup olmadığı konusunda ise şu görüşleri dile getirdi:

“Sayın Başbakan’a ‘ülkemizin menfaatlerini ilgilendiren her konuda çalışmaya hazırız, bizden ne destek talep ediyorsanız, o desteği vermeye hazırız’ diye beyanda bulunmuştum. Tabi biz kendilerine ne kadar yararlı olduk bilmiyorum, ama yararlı olmak isteğimizi beyan ettik. Tayyip Bey’in toplantımıza katılmasının sebebi de, bu beyanımızı geçerli kabul etmesi olabilir. Sonuçta fevkalade iyi bir şey yaptı.”

En çok üye kazandıran kulüp ödülü alan İskenderun Rotary Kulübü Başkanı A. Kadir Doğan da, Başbakan Erdoğan ve Meclis Başkanı Arınç’ın katılımlarının üye kazanmaları açısından son derece yararlı olduğunu belirtti.

ARINÇ’TAN ROTARYENLERE BÜYÜK ÖVGÜ

Türk Rotary Kulübü’nün Antalya Kemer’de düzenlediği yıllık konferansta konuşan Meclis Başkanı Bülent Arınç, Rotaryenlere övgüler yağdırdı.

Peygamber Efendimiz’in “Veren el alan elden hayırlıdır” hadisini hatırlatan Arınç, Rotaryenlere, “Sizler de hayırlı olanı yapıyorsunuz. Siz veren elsiniz, öpülecek elsiniz” diye seslendi.

…Sözlerine, “Değerli uluslararası Rotary 2430. Bölge üyeleri” diyerek başlayan Arınç, Türkiye’nin ve dünyanın değişik yerlerinde yaptığı birçok konuşmada yaşadığımız toprakların tarihinden ve kültüründen örnekler verdiğini hatırlatarak, Türkiye’nin muhteşem bir kültürel derinliğe sahip olduğunu söyledi.

“ANADOLU’YU FETHEDEN GÖNÜL ERLERİ…”

“…Zannedilir ki, Anadolu kılıçların gölgesinde fethedildi, yanlış; Anadolu’da, Balkanlar’da önce bu sivil kardeşlik örgütleri tarafından fethedildi. Belki bu ilk sivil örgütler sayesinde sizin gibi binlerce kuruluş canla başla insanlık yararına çalışmaktadır.”

“TECRÜBELERİMİZİ İNSANLARA AKTARMAMIZ GEREKİR”

…Uluslararası Rotaryenler içinde Türk Rotaryenlerin ayrı bir yeri olduğunu ileri süren Arınç, “Zira bu toprakların mensuplarının mayasında doğal olarak atılmış bir sevgi tohumu vardır. Çünkü biz Yunus’un dediği gibi, yaradılanı hoş görürüz, Yaratan’dan dolayı” diye konuştu.

“…Ama ben biliyorum ki, bu ülkede halkı için çalışan sizin gibi binlerce sivil örgüt ve onların milyonlarca gönül erleri var” dedi.

ARINÇ’A PLAKET VERİLDİ

Arınç, sözlerini şöyle tamamladı: “…Toplantınızın hayırlara vesile olmasını diler, hepinize sevgilerimi sunarım.”

Arınç’a, konuşmasının ardından, 2430. Bölge Guvernörü O. Müfit Metin tarafından bir plaket verildi. Arınç’a ayrıca bir de Rotary rozeti takan Metin ile Bülent Arınç, daha sonra otelde bir süre özel olarak görüştüler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu