Selefilerin Anatomisi

Selefilerin Sünnet Namazlara Bakışları

Bazı nâfile namâzların evlerde kılınması gerektiğine dair rivâyet edilen hadîs-i şerîfleri örnek göstererek “Camilerde sadece farz namâz kılınır.” diye iddia etmek suretiyle vakit namâzlarıyla birlikte kılanan sünnet ve nâfile namâzları genellikle kılmazlar.

Hâlbuki: “Her kim bir gün ve gecede 12 rek’at namâz kılarsa onun için cennette bir ev bina edilir: Öğle namâzından önce dört rek’at, öğle namâzından sonra iki rek’at, akşam namâzından sonra iki rek’at, yatsı namâzından sonra iki rek’at, sabah namâzından önce iki rek’at.” (Sünen-i Tirmizi, Salat, 304; Sünen-i İbni Mâce, İkâmet’üs-salah 100) buyrulmuştur.
“İmâm, farz kıldığı yerde nâfile kılmasın. Oradan biraz (sağa, sola veya geriye) çekilerek kılsın.” (Sünen-i Ebû Dâvud, Salat 72)
İmâm Muhammed’in Zahir’ür-Rivaye diye bilinen kitaplarım el-Kafî adlı eserinde toplayan İmâm Mervezi, bu eserinde der ki: “İmâm selam verip sünnete kalkınca, biraz geriye çekilerek kılması sünnettir. Resûlullah (s.a.v.) Efendimizin böyle yaptığı, sahîh rivâyetlerle sabit olmuştur.”

(Hak Dinin Batıl Yorumlarına Cevaplar, MİSVAK NEŞRİYAT, İstanbul, 2014)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu