Harun ÇetinNurettin Yıldız

NURETTİN YILDIZ’DAN OSMANLI’YA SUÇLAMALAR 3

“PADİŞAHLARININ İBADETLERİ EKSİKTİ”

Nurettin Yıldız: “Bu tarafdaki namazı azalttığın zaman orucu, Perşembe orucunu azalttığın zaman ömründe bir defa da olsun haccı azalttığın zaman Osmanlıdaki padişah tablosu ortaya çıkıyor. İşte bu sağ taraf melekleşme tarafı köreltilmiş. Ama peygamberin vazifesi sadece siyaset değil aynı zamanda ruhun meleklik yönlerine cevap vermek.”

Siyasi meşruiyetlerini dinden alan ve bunun bilincinde olan padişahlar hakkında Nureddin Yıldız’ın sözleri elbette iftira mahiyetindedir. Padişahların farzları yerine getirdiği zaten herkesin malumudur. Yaptıkları hayır hasenat halen ortada. Nafileler ise kişiseldir. Nurettin Yıldız’a sormak lazım, padişahlar gece kıldıkları teheccüd namazlarını kaç rekat halinde kıldıklarını tarih kitaplarına mı yazmaları gerekiyordu?

Bunula birlikte padişahların dini hassasiyetleri ciltlerce kitaba konu olmuştur. Nitekim bu anlayış kendilerine daha şehzadelik dönemlerinden itibaren verilmekte olup, bu dönemde şehzadelerin aldığı eğitimler arasında Kuran okuyup yazma, hadis, fıkıh gibi dini ilimler bulunmaktadır. Bu şekilde şehzadelik yıllarından itibaren dini bilgiler ile donatılan Osmanlı padişahları tahta geçtiklerinde bu özelliklerini pek çok alana yansıttılar.

Kaynaklarda Osman Gazi’den başlayarak son sultan Vahidüddin Han’a kadar hiçbir padişahın namazı terketmediği açıkça yazılıdır. Hatta Nureddin Yıldız’ın bahsettiği Perşembe orucu ile alakalı iddiasının aksine Orhan Gazi’nin Salı ve Perşembe günleri oruç tuttuğu yazılıdır.

Çelebi Mehmet Haremeyn’e (Mekke ve Medine) her yıl sürre alayı düzenlenerek hediyeler gönderilmesi uygulaması başlatmış ve bu uygulama mali açıdan en sıkıntılı devirlerde bile yaşayarak 1.Dünya Savaşı sonlarına kadar devam etmiştir. Her Cuma gecesi, öz malından yemek pişirtip yoksullara kendi eliyle dağıtırmış.

Tarih Yavuz’un özel ilgi alanıydı. Ayrıca Osmanlı padişahları içerisinde çok okumaktan dolayı gözlerinin bozulduğu ve bu yüzden mercek kullandığını bildiğimiz ilk Osmanlı padişahıdır. Geceleri 3-4 saat uykuyla yetinir, diğer zamanlarını okuyup yazmakla geçirirdi.

Abdulhamid Han’ın günlük hayatı ve ibadetleri hatıratlarda yazılıdır. Son Osmanlı padişahlarından Sultan Reşad’ın namaz konusundaki hassasiyeti ve bu konuda gevşeklik gösterenler hakkında yayınladığı fermanı herkes tarafından bilinmektedir.

5 dk. Boyunca süren iftiraların tamamı burada: https://www.youtube.com/watch?v=NZ0u-5NxN70

İttihattan İhtilafa – Harun Çetin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu