islamda kadın

İslam’da Kadının Yeri

İslâm’da, kadının öncelikli vazifeleri nelerdir?
İslâm’da kadının başlıca vazifeleri şunlardır:
Kulluk vazifeleri yâni ibadetlerini yerine getirmek
Kişisel vazifeleri, namus ve iffetine leke getirecek şeylerden sakınmak
Âilevi vazifeleri; kocasının meşru’ isteklerine itaat etmek, çocuklarını terbiye etmek, kocasının malını korumak

Kadın; kocasına, günah olmayan emirlerinde itaat etmelidir. Resûlullah (s.a.v.) şöyle demiştir: “Bir kimseye, herhangi birine secde etmesini emretseydim; kadına, kocasına secde etmesini emrederdim.”
Allahü Teâlâ şöyle buyuruyor: “Erkekler, kadınlar üzerinde kaimdirler (onların işlerini görürler, yöneticidirler). Bu, Allah’ın, bazısını üstün kılmış olması ve erkeklerin, mallarından infak eder olmaları sebebiyledir. Bu durumda sâliha kadınlar, itaatkâr olup Allah’ın korumasını emrettiği, kocasının bulunmadığı zamanda da koruyanlardır.” (Nisâ s. 34)
Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Hangi kadın, kocasının izni olmaksızın, kocasının evinden çıkarsa; evine dönünceye veya kocası ondan razı oluncaya kadar Allahü Teâlâ’nın gazâbındadır.”
Resûlullah (s.a.v.), bir hadîsinde kadının vazifelerini sayarken şöyle diyor: “Bunlardan biri; kocasının evinden onun izni olmadan çıkmamasıdır. Eğer böyle yaparsa Allah (c.c.) ve gazâb melekleri ona, tövbe edinceye veya geri dönünceye kadar la’net eder.”
Başka bir rivâyette buna ilâve olarak, “kocasının hoşlanmadığı kişinin evine girmemesi” ziyadesi vardır.
Şu hadîs-i şerîfte genel olarak kadının mes’uliyetini beyan etmektedir: “Kadın; beş vakit namâzını kıldığı, Ramazan orucunu tuttuğu, namusunu koruduğu ve kocasına itaat ettiği vakit ona, ‘cennetin hangi kapısından istersen gir.’ denilir.”
(Hak Dinin Batıl Yorumlarına Cevaplar, MİSVAK NEŞRİYAT, İstanbul, 2014)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu