Ankara İlahiyat'ın Bazı TeologlarıArşivİlhami Güler

İlhami Güler’in “Kur’an’ın Bazı Yerlerinin Bugün Değiştirilmesi Lazım” demesi

Bu yazı, nüfus cüzdanına yahut nüfus kütüğüne bakılırsa kuvvetle muhtemel bir Rum’a yahut Rus’a veya Yahudi’ye veyahut da bir başka azılı İslam düşmanı ecnebiye ait değildir… Yavrularımızı emanet ettiğimiz İlahiyatçı kelam profesörü İlhami Güler’in konuşmasından..

Diyor ki:

“Kur’anda öyle yerler var ki ben, bugün bunaların değiştirilmesi kanaatindeyim. Mesela, Hızır ile Musa kıssası… Burada çocuğun öldürülmesi… Bunu aklınız alıyor mu? Böyle bir şeyin gerçek olması mümkün mü? Demek ki Allah, o dönemki insanların ahlaki duygusu bunu anlamaya müsait olduğu için için (anlamaları için) böyle bir örnek vermiş.” Videoyu izlemek için: https://www.youtube.com/watch?v=GNiTpLgcdRQ Videonun başlığı : Kur’an değiştirilsin İlahiyat Profesörü İlhami Güler

 

***

 

Burada Kurana gitmek, kendi başına öyle iyi bir şey de. Çok da tehlikeli bir şey… Ben size söyleyeyim, niye tehlikeli olduğunu. Kuran son derece basit, sade, açık, anlaşılırdır. Ama dikkatinizi çekerim, (bu) o günün insanı için geçerlidir. Aradan bin dört yüz sene geçti. Bin dört yüz sene geçince, bu gün bizim için aynı basitlikte, aynı sadelikte, aynı açıklıkta değil. Hele bir de Arap değilsek, Türk’sek iş iyice karışıyor.

Yine İLHAMİ GÜLER Diyor ki:

Başımdan geçen bir olayı anlatayım: Diyanet’in kitap fuarında bundan on beş sene önce geziyorum. Burada son derece modern giyinimli bir hanımefendi Diyanet fuarında, Diyanet reyonundan meal istiyor. Diyor ki, Arapça Kuran istiyor. Diyanettekiler de Türkçe meal veriyorlar.

Hanımefendi, Hayır, hayır, ben meal istemiyorum, Latince yazılmış Kuran, yani Latin alfabesiyle Arapça yazılmış Kuran istiyorum.

Ben de Ne yapacaksındiye sordum.

(O) Kayınvalidem, Arapçasından, Latince yazılmış Arapçasından hatim indirmek istiyor. Kayın validem Arapça bilmiyor.

Dedim: Hanımefendi! Ben, İlahiyatta hocayım, itibar ederseniz size bir tavsiyede bulunayım.

(O dabuyur dedi.

(Ben de) Beyefendinin verdiği meali alın. Kayınvalidenize verin. Her gün bir cüz(ün), yani on sayfanın mealini okusun. Hem Kuranın ne dediğini anlamış olur, hem de hatim sevabı alır dedim.

Kadın dedi ki:

Yok, kayınvalidem Kuran meali okumak istemiyor.

(Ben) niye? dedim…

O, Kuran-ı Kerimi, çok manevi, yüce, sevgi, barış, kardeşlik, falan, çok şey kitap sanıyormuş. Bir de okumuş ki, aman Allah’ım! Bunları yakaladığınız yerde öldürünCehennemde irinler içirin… Bilmem böyle şey. Öyle okuyunca hayal kırıklığına uğramış. Okumak istemiyor. Öğrenmek istemiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu