Arşiv

İLAHİYATLARDA GELDİĞİMİZ HAZİN DURUM!

“Namaz kılmayan, oruç tutmayan çok sayıda hoca ve öğrenci!”

Bir ilahiyat fakültesine alınacak öğretim üyeleri bağlamında bir dost, bir alanda doktora yapmış yakınının Fakir’e CV’ni göndermek istedi.

“Yakınınızın itikadı ameli sağlam mı, sonra bizi mahçup etmesin” deyince, dostumuz o yakınına dönüp görüşmüş:

“Bak falanca, seni falan ilahiyat fakültesine öğretim üyesi olarak teklif edeceğiz, namazını kıl, orucunu tut da beni orada rezil etme!” demiş.

İlahiyata hoca olacak dr. ilahiyatçı yakını ise, “hayır …, ben bunları yapamam, namaz mamaz kılamam” demiş. (Sağ olsun yiğitçe söylemiş bari! Allah hepimize iyi haller versin!).

Dostumuz da bu haliyle yakınına kefil olamayacağından söz ederek, cv’sini gönderemeyeceğini bize bildirdi ve bu olayı nakletti.

– [x] Önemli bir ilahiyattaki prof dostumuz da kendi fakültesi dahil ilahiyatlarda hocalardan da talebelerden de çok sayıda kişinin namaz kılmadığını ve ramazan orucunu tutmadığını söyledi.
– [x] Her iki dostumdan işittiğim bu naklimin (bu iki dosttan böyle işittiğimin) doğruluğu hakkında Allah’ı şahit tutuyorum.

Nereye bu yolculuğumuz, dersiniz muhterem dostlar?!..

İlahiyatlardaki yerli oryantalist hocaların, zihni boş ilahiyat öğrencilere, “Hadisler hüküm kaynağı değildir, din tarihseldir, ulema dini yanlış anlamış, gelenek dini bu işte, bize gelen erkek eğemen dindir” diye diye, ilahiyattan mezun ve geleceğin hocaları olacak bazı (veya çoğu) adayların profili işte bu hale geldi… (Amel ve ilim sahipleri istisnadır).

“İnna lillah, ve ileyhi raciun!” demenin tam da yeridir… Çünkü bundan büyük musibet olmaz.

İlahiyatı, diyaneti ve ihl’leri bu hale getirenler, gelinen bu hali de öve öve bitiremeyen ve böylece Allah’a da bunun yalan şahitliğini yapanlar da ahiretteki hesaplarına hazırlansınlar!..

“Kıyamet günü Allah, ihtilaf ettiğiniz meselelerde, aranızda hüküm verecektir.” (Hac, 22/69).

Gönül ister ki o mahcup edici duruşmaya kavuşmadan önce hakikate teslim olarak gereğini icra edelim de Allah’ın ve Rasünün huzuruna başımızı yere eğmeden ak yüzle çıkabilelim…

10.12.2019

(Alıntı)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu