ArşivHadisleri Hafife Alanlar

Hadislerin Ayıklanması Meselesi

Kadın ile ilgili hadîs-i şerifler arasından, -hâşâ- kadını aşağılayan hadîslerin çıkarılmasından bahsedilmektedir.
Kadınla ilgili bazı hadîsleri nasıl anlamalıyız?
Resûlullah (s.a.v.), değil kadını; hiçbir mahlûku aşağılamamıştır. Resûlullah (s.a.v.), kadının fıtratını tarif etmiştir. Bu ifadeyi kullananların, bunun ne mânâya geldiğini düşünmeden söyledikleri anlaşılmaktadır. Allah’ın Resûlü (s.a.v.), nasıl olur da Allah (c.c.)’ın yarattığı bir mahlûku aşağılar, onu küçük görür? Resûlullah (s.a.v.), canlı veya cansız hiçbir varlığı aşağılamamıştır. Çünkü Cenâb-ı Hakk:
“Yedi gök, yer ve bunlarda bulunan herkes, O’nu tesbîh eder. O’nu övgü ile tesbîh etmeyen hiçbir şey yoktur…” buyurmaktadır.
Resûl-ü Ekrem (s.a.v.) kadın için: “Eğe kemiği gibidir.” buyurmuşlardır. Eğe kemiğinin özelliği eğri olmasıdır ve eğer düzeltilmeye kalkılırsa kırılır. Kadını da o eğri hâliyle muhafaza etmek ve doğru yolda götürmeye çalışmak esastır. Eğer Resûlullah (s.a.v.) anlatmasa ve biz de o şekilde tanımasak, düzeltmek için uğraşırız. Hâlbuki bunun bir faydası yoktur. Nebî (s.a.v.) Efendimiz’in, hepimizin başının tacı olan, şefaatine muhtaç olduğumuz muhterem Hz. Âişe (r.anhâ) Vâlidemiz için söylediği söz ortadadır. Bu, kadının fıtratı ile alâkalı bir durumdur; -hâşâ- onun aşağılanması gibi düşünülemez. Bir gün Amr ibn-i As (r.a.): “Yâ Resûlullah (s.a.v.), sen bu ümmetin içerisinde en çok kimi seversin?” diye sorunca Nebî (s.a.v.) Efendimiz: “Âişe’yi” cevabını vermiştir. Nebî (s.a.v.) böyle bir zât olan Hz. Âişe (r.anhâ)’yi nasıl aşağılar?

(Hak Dinin Batıl Yorumlarına Cevaplar, MİSVAK NEŞRİYAT, İstanbul, 2014)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu