Arşivislamda kadın

GÖRÜCÜ USUL GİTTİ, KIZLAR KOCA BULMA TELAŞINA DÜŞTÜ

Şimdiki kızlarda en büyük panik ve sıkıntı iyi bir koca bulamama telaşı. Çünkü yeni nesil toplum yapısındaki ebeveyinler koca bulma sorumluluğunu doğrudan kızlarına yıkmış durumdadırlar. Akrabalar arası evlilik ve görücü usulu ortadan kalkınca kızların evde kalma telaşı yaşanmaya başlandı.

Bu durumda kızlar en iyi koca bulma yeri olarak okullar/dershaneler ve üniversiteyi gördüğünden var güçleriyle buralara yerleşmeye çalışmaktadırlar. (bu arada aslında kızlar erken evlense üniversite önündeki bu yığılma da ortadan kalkmış olur. Nice üniversite mezunu kızlar, okulu bitirip birisiyle evlendiğinde evine kapandığını görmem de bu durumu kanıtlamaktadır.)

Okullar ve özellikle üniversiteler ilim yuvası olmaktan çıkmış, zıt cinslerin birbirleriyle tanıştığı/kaynaştığı ve flört yaptığı mekan haline gelmiştir. Bir çok genç de buradan artık ya nasip diyerek evlenmektedirler. Zaten amaç da uygun birisini bulma telaşıdır. Üniversite işin bonusu…

Bunu aslında öğretmenlik hayatımda da gördüm. Üniversiteye hazırlanan genç kızlara “neden bu kadar üniversite okumayı istiyorsunuz?” diye sorduğumda safiyane bir şekilde tabi ki post modern toplumun dayattığı yeni yaklaşımı özetlediler. “Aslında iyi bir evlilik için” dediler.

Üniversitede öğrenci iken de oradaki kızların “iyi bir koca bulmak için geldik” sözlerini defalarca duydum.

Üniversitede ders verdiğim dönemlerde de bunu daha yakinen gördüm. Kızların, erkeklerden daha çok bir arayış içinde olduklarını gördüm. Hem iyi bir eş bulma ve hem de tanımadıkları bir ortamda ayakta kalma mücadelesi onları çok zorluyordu.

Eskiden erkeğin eş arayışı şimdi tersine dönmüştü. Çünkü kız babalarının çıtayı yükseltmesi erkeklerin evliliği ötelemelerine ve bu durumda kızların da evlilik yaşlarının gecikmesine neden oluyordu.

Kızların buna bulduğu en önemli formül iyi bir iş, kariyer, üniversite ve maaş seçeneğiydi. Bu avantajlar hemcinsleri arasında sivrilmelerine neden oluyordu. Artık ne çıkarsa bahtlarınaydı. Aslında çoğu kariyer bile istemiyordu. Mühendis ve öğretmen bayanların ilkokul mezunu erkeklerle evlendiklerine şahit oldum…

Post modern gidişat en çok kızları yaraladı.

Bir feminist bayan yazar Türkiye’de erkek nüfusunun kadın nüfusunu geçtiğini sevinerek yazıyordu. Kendince erkeklerin dört kadın fantazisini ve onların kadınların nüfusu fazla erkekler az gerekçelerini çürüttüğünü düşünüyordu. Ama aslında bu durum kızlarda erkek rekabetini doğurduğunun farkında değildi…

Eskiden kızların koca bulma derdi olmuyordu. Koca onun ayağına geliyordu. Birileri buluyordu.

Şimdi o koca bulmak için sokağa çıktı. Bulduğu ilk taliplinin kolundan tutup evine getirdi. Baba ise araba alırken yaptığı araştırmanın yarısını bile yapmadan “madem gençler karar vermişse” diye başlayan beylik cümlesini kurmanın hazırlığını yapmaktadır.

Kızlar koca bulmak için evden çıktı. Mahremiyetimiz de çıktı. İffetimiz de çıktı. Gizemimiz de çıktı.

Toplumu yozlaştırmak ve bozmak istiyorsanız kadınları sokağa salın, artık bozulmayı seyredin…

Modern hayatı aslında muhafazakarlar da laikler de sevdi…

(İbrahim Halil ER)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu