Ali Eren

Diyanet, Kur’an’ın Emrinde Mi Avrupa Birliği’nin Mi?

Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan, CHP ve HDP’yi “Diyaneti kaldıracaklar” diye suçluyor.

Ama dinen İslamın, resmen de senin emrinde olmayan Diyanet olsa ne oluuur, olmasa ne olur?

Peki öyle mir?

Görelim…

Buyurun, bütün Müslümanları dilhûn edecek ve insanın içini kan ağlatacak iki hadise.

1- 7 Nisan 2012 Cumartesi günü, Gaziosmanpaşa Kültür-Sanat Merkezi’nde, vefatının 29. yılı münasebetiyle osmanlı ulemasının son halkalarından Merhum Ahmed Davudoğlu Hoca’yı anma toplantısı yapıldı.

Emin Saraç, Enver Baytan, Cevat Akşit gibi tanınmış hocalar konuşma yaptılar.

Davudoğlu Hoca; Kur’an Meâli, Sahih-i Müslim Tercüme ve Şerhi, Selâmet Yolları (Bülûğul Meram), İbn-i Âbidin Tercümesi (10 cildi) ve Dini Tamir Davasında Din Tahripçileri isimli eserleri kaleme alan zat.

Toplantıda açılış konuşmasını Davudoğlu Hoca’nın damadı İbrahim Yıldız yaptı. İçimize kan akıtan aşağıdaki bilgiyi de işte o verdi.

Merhum’un eserlerinden 12 ciltlik Sahih-i Müslim Tercüme ve Şerhi’nden bahsetti.

Hadis kaynaklarının içinde “Kütüb-ü Sitte” denilen en seçme 6 hadis kitabının birincisi Sahih-i Buhârî ikincisi de Davudoğlu Hoca’nın tercüme ve açıklamasını yaptığı Sahih-i Müslim’dir.

İbrahim Yıldız Bey, Ali Bardakoğlu zamanında bu eseri basmaları teklifiyle Diyanet’e götürmüş.

Alâka göstermişler, “Böyle bir eseri sevse seve basarız. Ancak önce bir gözden geçirelim” demişler.

Bardakoğlu gidip Başkanlığa Mehmet Görmez geldikten sonra, Diyanet kitabın basılıp basılmayacağı hakkında İbrahim Yıldız Bey’e 2011 yılında kararını bildirmiş.

İbrahim Bey’in ağlayarak anlattığı karar bakın nasılmış?

Şimdi sıkı durun.

Diyanet’in, Sahih-i Müslim Tercümesi’nin basılması hakkında verdiği cevap şu:

“Avrupa Birliği normlarına (kuralına, ölçülerine) uymadığı için basamıyoruz.”

Bunu duyan şâhitler: Emin Saraç, Enver Baytan ve Cevat Akşit Hocalar, Çile Yayınevi Sahibi İsmet Celep, Üçdal Neşriyat’ın Sahibi Mü’min Çevik, Çelik Yayınevi’nin Sahibi Zekeriya Çelik, Şamil Yayınevi’nin sahibi Şamil Kömürcü ve salondaki 200 civarındaki dinleyici

Evet, birinci ağızdan dinlediğimize göre, Diyanet, Peygamberimiz’in en sahih hadislerinin bulunduğu Sahih-i Müslim Tercüme ve Şerhi’ni Avrupa Birliği ölçülerine uymadığı için basmayı kabul etmemiş.

***

Avrupa Birliği, kendilerinin defalarca söyledikleri gibi bir Hıristiyan Birliğidir. Peygamberimiz’in hadisleri Avrupa Birliği’ne tabii ki uymaz. Bir de uyacak mıydı?

Soralım:

Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı kimin emrindedir?

Avrupa Birliği’nin mi?

Değilse, İbrahim Bey’e verilen cevap neyin nesidir?

D.İ.B. İbrahim Yıldız Bey’in sözlerini tekzip etmediği müddetçe, ortada bir skandal vardır ve bu, zihinlerde Diyanet İşleri Başkanlığı’mızın Avrupa Birliği’nin emrinde olduğunun delili olarak yer edecektir.

İbrahim Bey, bu meseleyi Ali Emîrî Kültür Merkezi’nde bir defa daha anlattı. Buna, orada bulunan Mehmet Şevket Eygi de şahittir.

2- Kütüb-ü Sitte’nin birincisinin Sahih-i Buhârî olduğuna yukarıda işaret etmiştik. Diyanet’in kendisinin, Sahih-i Buhârî Tecrid-i Sarih Tercümesi adını taşıyan ilmî 13 ciltlik çok güzel bir eseri var. Diyanet maalesef 18-19 senedir basma hakkı kendine ait olan ve din görevlilerinin başucu kitabı olacak kadar faydalı ve kıymetli olan bu kendi eserini de basmıyor.

Bitmedi…

Diyanet’in, Müslümanlar için gayet faydalı 3 ciltlik Riyâzüs Sâlihîn Tercümesi isimli bir eseri daha var. Diyanet senelerdir onu da basmıyor

Fısıltı gazetesinde, bu kitapla ilgili şöyle haberler dolaşıyor:

Geçen senelerde, Riyâzüs Sâlihîn Tercümesi‘ndeki –sözümona- kadın haklarına aykırı hadisleri çıkarmak istemişler. Bu mesele kamuoyu tarafından duyulup tepkiler gelince hadisleri çıkarma işinden vazgeçmişler. Fakat eski şekliyle de basmıyorlarmış.

Bu haber doğruysa bu da ikinci bir skandaldır.

Bu yazdıklarımda yanlışlıklar varsa, D.İ.B.’nin göndereceği açıklamayı yayınlamaya müheyya olduğumuzun bilinmesini isterim…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu