Ali Eren

Bir Anadolu evliyası Noel Baba ve ağzı kokmak…

Bu sene Müslüman bayramıyla Hıristiyan bayramı, Kurban bayramıyla Noel üs üste geliyor. Kurban bayramını benimseyenler kurban, noeli benimseyenler hindi kesecek. Hindi kesemeyecek olanlar tavuk mu keser ne yapar bilmem. Noelcilerin tavuk kesmelerine karışmayız da tavuktan kurban olmaz. Geçen seneler, Zekeriya Beyaz’ın “Tavuktan da kurban olur” dediği ortaya atılmıştı. Zekeriya Bey, “Ben öyle demedim, şöyle dedim…” şeklinde izahlara giredursun, vatandaş bu sözü aldı ele düştü yola. İşi tîye aldı ve “Tavuktan da kurban oluyormuş; tavuk kesmesek de karpuz kessek acaba olur mu?” diye dalgasını geçti.

Gülmeyin… O sene bu mesele dallanıp budaklanıp yurtdışına bile taştı. Meşhur Şarku’l-Evsad/Ortadoğu Gazetesi bile, bunu haber yapıp “Müfti’d-decâce/Tavuk müftüsü” başlığını kullanmıştı. Yani elâlemin diline düşmüş dalga geçilir olmuştuk. Yani, dünyanın bizden sadece bahsetmesi iyi olmuyor. İyi bahsedilmesi lâzım.

Papa’nın gelişini iyiye yorup “Bu vesileyle bütün dünya bizden bahsetti” diyenlere, “Tavuk Müftüsü” başlığını hatırlatmak isterim. Bize bir faydası olmadıktan sonra, bütün dünyanın bizden bahsetmesi neye yarar?..

Keşke Tsunami Felâketi olmasaydı, insanlar ölmeseydi de bütün dünya onlardan bahsetmiş olmasaydı…

NOEL BABA ANADOLU EVLİYASI İMİŞ

Beni bilirsiniz; Dinlerarası Diyalog erbabıyla dostluğum iyidir. Tabii ki, dostlarımın nerede ne söylediklerini de iyi bilirim. Diyalogcu dostlardan, var gücüyle çalışan biri de eski bir Cem Dergisi yazarı olan Prof. Niyazi Öktem’dir. Diyalogcuların senelerdir kendisiyle beraber çalıştıkları Niyazi Bey, STV ile aynı paralelde yayın yapan Mehtap TV’de de programlar yapıyor. Kendileri, Diyaloğun ileri gelenlerindendir. Yılbaşı itibariyle yani aktüel olduğu için, Sayın Profesör’ün bir sözünü aktarmak yerinde olacak. Niyazi Bey, Diyalog toplantılarında zaman zaman şunu söylüyor: “Noel Baba bir Anadolu evliyasıdır. Fakirlere yardım etmiştir, gemicilere yardım etmiştir. Noel Baba’yı Müslüman-Türk çocuklarına tanıtmamız lâzım.”

Nasıl, beğendiniz mi? Niyazi Bey’in bu sözünü bazı yerlerde aktardığımda bana şunu soruyorlar hep:

– Peki İslâmî kesimden yakînen tanıdığımız diğer diyalogcular onun bu sözüne karşı ne diyorlar?

Ne diyecekler, kuzu kuzu dinliyorlar. Bir itirazları olsa, hiç onunla beraber çalışırlar mıydı?

Haydin değerli okuyucular! Sevap kazanmak isteyenler, bir Anadolu evliyası olan Noel Baba’yı çocuklarına anlatıp bol bol Dinlerarası Diyalog sevabı alsınlan. Bu sevabı kazanmak için yılbaşı iyi bir vesile…

BU DA İZMİR KEMALPAŞA’DAN

Yetmişinin üzerinde bir Risale-i Nur mensubu olan Muhiddin Amca, hürmet duyduğum bir büyüğümdür. İzmir/Kemalpaşa’da ikamet eder. Şahit olduğu bir hadiseyi anlattı. 2-3 ay önce, Kemalpaşa’nın köylerinin birinde bir mevlid merasimine katılıyor. Köyün  genç imamı, mevlidin sonunda okunanları bağışlarken, “Ehl-i kitaba da…” diye bir ifade kullanıyor. Yani, okunanların sevabını ehli kitabın ruhlarına da gönderiyor.

Ehl-i kitap, en üst seviyeden, Papa’lık ağzıyla, Sevgili Peygamberimiz’e hakaret eden Hıristiyanlar ile, habire Müslüman kanı dökmeye devam eden Yahudilerdir. Peygamberimiz’e -hâşâ- sahtekâr  demekte müşterek olan bu iki grup, Kur’an’a inanmamakta da müşterektir.İmam efendinin ruhlarına sevap gönderdikleri işte bunlar.

Muhiddin Amca daha sonra imamı yakalıyor ve niçin böyle yaptığını sorguluyor. İmam, yaptığını bile bile yapmış ki, “Kur’an onlar hakkında yumuşak ifade kullanıyor…” diyor. Uyanık bir Müslüman olan Muhiddin Amca’nın söyledikleri karşısında cevapsız kalan imam efendi bu sefer bükemediği bileği öpmek gibi bir yola giriyor ve “Haklısın, teşekkür ederim” deyip çekiliyor. Durum budur. Kemalpaşa müftüsüne hürmetlerimle…

YILBAŞI GECESİNİN AĞZI KOKANLARI

Akşam Gazetesi yazarı Serdar Turgut, “Ben Ramazan ayında hiç kimsenin yüzüme bakarak konuşmasını istemiyorum” diyor, sebebini de şöyle anlatıyordu: “Çünkü oruç tutmayan ben, onların ağız kokusuna tahammül edemiyorum.”

Ey Serdar! Oruç tutmayan sen, oruçluların ağız kokularına tahammül edemediğini söyleyen sen, yılbaşı gecesi su gibi içki içenlerin ağız kokularına ne diyorsun? Onların ağız kokularından da rahatsız oluyor musun yoksa rahatsızlığın sadece oruç tutanlara karşı mı? Hadi, Ramazan yazısı yazdığın gibi, bir de yılbaşı yazısı yaz…

ORUÇ VE İBÂDET

Değerli okuyucular, bu günler Kur’an-ı Kerim’de ifade buyurulan “mübârek on gün”ün sonlarıdır. Bayrama kadarki günlerde oruç tutup, gece ve gündüzlerinde, bilhassa arefe ve bayram gecelerinde ibâdet etmenin, günahların affına vesile olacağını hatırlatır, mübârek bayramınızı tebrik eder saadetler dilerim efendim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu