Anasayfa SliderAnasayfa YazılarArşivSON EKLENENLERson-eklenenler

‘BAŞKA KİTAP GEREKMEZ RİSALE-İ NUR YETER’ (yorumsuz)

 

Zaman zaman muhatap olduğumuz ya da duyduğumuz suallerden biri de “Nur Talebeleri neden Kur’ân’ı ve bilhassa başka kitapları okumuyorlar? Sadece Risale-i Nur’u okuyorlar?”
Bu suallere karşı cevabı ise özetle şudur: “Risale-i Nur, Kur’ân-ı Mu’ciz-ül Beyan’dan hem çabuk, hem keskin, hem tam düşmanların başını dağıtacak silâhları bulduğu için, o mübarek ve kudsî zâtların tezgâhlarına müracaat etmiyor. Çünkü umum onların merci’leri ve menba’ları ve üstadları olan Kur’ân, Risale-i Nur’a tam mükemmel bir üstad olmuştur. Ve hem vakit dar, hem bizler az olduğumuz için vakit bulamıyoruz ki, o nuranî eserlerden de istifade etsek. Her birimizin birer kafası, birer eli, birer dili var; karşımızda da binler mütecaviz var; vaktimiz dar, en son silâh mitralyöz gibi, Risale-i Nur bürhanlarını gördüğümüzden, mecburiyetle ona sarılıp iktifa ediyoruz.” Kastamonu Lâhikası 257.
http://www.sorularlasaidnursi.com/risale-i-nur-kurani-okuy…/

Yorum: Özetle Said Nursi ve ondan ilham alan nurcular diyorlar ki, hadis kitaplarını yani Allah Resulu (s.a.v.)’in sözlerini okumanıza gerek yok. BEN (said nursi) ve kitaplarım hadis kitaplarına ihtiyaç bırakmıyor. Fıkıh kitapları okuyup helaller haramlar, ahkam-ı şer’iyye ve hududullahı öğrenmeye de ihtiyaç yok, risalelerde yazılanlar yeterli. (Risalei Nur varken Akaid ve tefsir kitapları zaten gereksiz)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu